Mobile Vision - pohodlný prístup k firemnému informačnému systému cez mobil aj tablet

Mobile Vision - pohodlný prístup k firemnému informačnému systému cez mobil aj tablet
Mobilný telefón alebo tablet je často jediným zariadením, ktoré má na cestách pracovník k dispozícii. Teraz je možné, aby ste sa s ich pomocou účinne a rýchlo prepracovali k potrebným informáciám a funkciám v ERP systéme a tiež mohli do neho bez zbytočného „preklikávania“ zadať dáta.
Umožní Vám to „Mobile Vision“, ktorý sme na tento účel vytvorili. Jedná sa o spôsob riešenia tzv. „tenký klient“ a prinesie úžitok obchodníkom, servisu aj pracovníkom v skladoch.
Mnoho firiem využíva robustné informačné systémy (ERP systémy) na riadenie podnikových procesov. Takéto riešenie má radu výhod, ako je prepojenie agend jednotlivých oddelení, správa dokumentov, neustály prístup k aktuálnym informáciám o stave obchodu, výroby alebo služieb.
Nie všetci zamestnanci ale neustále sedia pri počítači alebo majú na dosah terminály priamo prepojené s informačným systémom. „Rada ľudí pracuje v teréne, napríklad obchodníci alebo mobilní pracovníci servisu,“ hovorí obchodný riaditeľ Vision Praha Jiří Panec. „Aj tí potrebujú včas dodávať informácie do systému a iné z neho získavať. Obchodníkov zaujímajú informácie o partnerovi, ktorého idú navštíviť, ako je napríklad obrat alebo platobná morálka. Servis zase zaujímá dostupnosť náhradných dielov alebo história opráv  daného zariadenia. Na druhej strane ich nadriadení potrebujú mať prehľad o tom, kde sa práve pohybujú, aký je výsledok ich činnosti a či na ich výjazd bude nadväzovať ďalšia akcia. Takýmto užívateľom Vision32 sme vyšli v ústrety a zapracovali túto možnosť do systému,“ dodáva Jiří Panec.

http://www.itbiz.cz/images/upload/v/vision01.jpeg
Na zdieľanie týchto informácií nemusí mať pracovník k dispozícii celý systém, na ceste mu postačí iba niekoľko jeho funkcií či modulov. Vo Vision32 je teraz možné poskladať konkrétne menu, ktoré chce mať ten ktorý pracovník na mobilnom zariadení zobrazené, formou dashboardov. Nie je nutné sťahovať žiadnu aplikáciu, pracovník sa prihlási na internetovú stránku a cez ňu môže pristupovať práve k tým agendám, ktoré boli pre neho v ERP systéme sprístupnené. Tenký klient je riešený tak, aby umožňoval pohodlné a intuitívne ovládanie. V sídle firmy už nemusí sedieť žiadna asistentka, ktorá by informácie od ľudí z terénu zhromažďovala a zadávala do systému. Informácie sú k dispozícii ihneď a je možné na ne okamžite reagovať.
Jiří Panec zdôrazňuje taktiež flexibilitu takéhoto riešenia: „V teréne je dôležitá ergonómia, rýchla a intuitívna práca s informáciami a ich generovaním. Zároveň vieme, že v každej firme prebiehajú procesy trochu inak, a preto kladieme dôraz na rôznorodé informácie. Systém je pripravený ho v rámci nasadenia u konkrétneho zákazníka prispôsobiť podľa konkrétnych potrieb.“
http://www.itbiz.cz/images/upload/v/vision02.jpg
Aplikáciu tenký klient využívajú aj pracovníci veľkých skladov, ktorí pracujú na vysokozdvižných vozíkoch. Oni tiež nemajú čas odbiehať k počítaču. Preto majú pri sebe terminál s nainštalovaným tenkým klientom, ktorý navyše dokáže čítať čiarové kódy, a cez neho sú riadené a zaznamenávané všetky skladové operácie. Pre svoje sklady a výrobu tento systém vo Vision32 využíva napríklad spoločnosť BJS Czech, ktorá je súčasťou švédskeho holdingu BJS Group a špecializuje sa na výrobu nábytku.
Funkciu tenkého klienta môžu využiť i manažéri, ktorí chcú mať prehľad aj na cestách alebo na dovolenke. Tí môžu mať systém nastavený tak, aby sa im zobrazoval napr. stav výroby, plnenie úloh alebo porovnanie finančného plánu a reality. Tenký klient im umožní mať firmu pod kontrolou aj vo chvíli, keď nie sú vo svojej kancelárii.

Petra Batók
manažérka marketingu a PR Vision Praha a Vision SK